Header ad

ادیت پیاف: گنجشک کوچولو (بخش اول)

edith-piaf

«ادیت پیاف» با نام کامل Edith Giovanna Gassion، اسطوره ی موسیقی فرانسه در سال ۱۹۱۵ در پاریس به دنیا آمد و در سال ۱۹۶۳ در گرس (Grasse) در گذشت.

پیاف زندگی کوتاهی داشت و فقط ۴۷ سال عمر کرد، با این حال به برترین خواننده ی زن فرانسوی و یکی از بزرگترین خوانندگان تاریخ فرانسه تبدیل شد. درحالیکه بیش از ۵۰ سال از مرگ او می گذرد، همچنان آوازه ی او در تمام دنیا به گوش می رسد.

پیاف از پدری فرانسوی و مادری ایتالیایی زاده شد. پدرش در سیرک های خیابانی، آکروبات باز و مادرش خواننده ی کاباره بود. مادر ادیت به علت تنگدستی، او را به مادر خود سپرد ولی او نیز ادیت را در آلودگی و کثیفی آن دوران رها کرد. پیاف ۱۸ ماه در آن خانه زندگی کرد تا آنکه پدرش از خط مقدم (جنگ جهانی اول) برگشت و او را پیش مادر خود که در «نرماندی» یک روسپی حانه را اداره می کرد، برد. پیاف نزد مادربزرگ پدری خود مورد محبت قرار گرفت و اوضاع زندگیش بهبود یافت. اما در سن هفت سالگی به علت ابتلا به بیماری «التهاب قرنیه ی چشم» بینایی خود را از دست داد. مادربزرگش که شنیده بود دختر بچه ای که به همین بیماری مبتلا بوده است، با انجام مراسم دعا بر قبر ترز مارتین (Therese Martin) شفا یافته است، تصمیم گرفت ادیت را به این مکان ببرد. آنها خود را به مقبره ی مارتین رساندند و مراسم دعا را به جا آوردند و از خاک قبر با خود آوردند و هر شب بر روی چشم های ادیت گذاشتند. پس از گذشت هشت روز، ادیت بینایی خود را به دست آورد. بعد از این ماجرا، ادیت اعتقاد خاصی به ترز مارتین پیدا کرد و تا آخر عمر از مریدان او بود.

در سال ۱۹۲۲ پدرش او را نزد خود برد تا با هم زندگی فقیرانه ی هنرمندان سیرک های خیابانی را تجربه کنند. استعداد ادیت پیاف آنجا آشکار شد که همراه با پدرش، آهنگ های عامه پسند را برای مردم می خواند. سال ۱۹۳۰ ادیت پدرش را ترک کرد و همراه «سیمون برتو» که بعدها به دوست صمیمی اش تبدیل شد، در خیابان به آواز خواندن پرداختند. سال ۱۹۳۲ با عشق بزرگش «لویی دوپو» آشنا شد و در سن هفده سالگی از لویی، صاحب فرزند دختری شد. اما دو سال بعد، این کودک به علت ابتلا به بیماری «مننژیت» درگذشت. استعداد خوانندگی ادیت در سال ۱۹۳۵ توسط «لویی لوپله» مدیر کاباره ی «لو ژرنیز» واقع در خیابان شانزه لیزه، کشف شد. لوپه برای او نام هنری «گنجشک کوچک» را برگزید. سال ۱۹۳۶ پیاف اولین صفحه ی خود با نام «بچه های ناقوس» را ضبط کرد که با موفقیتی عمومی همراه بود و نام ادیت پیاف را بر سر زبان ها انداخت. در همان سال، لوپله در آپارتمانش در پاریس کشته شد! در همین دوران پیاف به «بوبینو» و «اوروپه ان» رفت.

edithpiaf-honarkhan-9

پس از مدتی، پیاف با «ریموند اسو» تماس گرفت. پس از لوپه، آسو دست پیاف را گرفت و از او حمایت کرد تا به خواننده ای حرفه ای موزیک هال تبدیل شود. در سال ۱۹۳۷ ادیت پیاف حرفه ی موزیک هال را در «آ ب ث» (معتبرترین موزیک هال پاریس) آغاز کرد. خیلی زود به ستاره ی بسیار بزرگ موسیقی فرانسه تبدیل شد و مورد ستایش مردم قرار گرفت. در حدود سال ۱۹۴۱ و دوران اشغال آلمان ها، پیاف که نام هنری خود را از «گنجشک کوچک» به «ادیت پیاف» تغییر داده بود، به اجرای کنسرت هایش ادامه داد و با وجود سفر به برلین، در مقابل اشغال نازی ها تسلیم نشد. در بهار سال ۱۹۴۴ پیاف با خواننده ی جوان موسیقی هال «ایو مونتا» آشنا شد و با معرفی کردن او به اشخاص مهم، باعث پیشرفت ایو شد. در همان سال، پدرش و سال بعد مادرش را از دست داد. در سال ۱۹۴۵ پیاف، اولین کارش با عنوان «زندگی گل سرخ» (La Vie En Rose) را نوشت. این ترانه، معروف ترین ترانه ی او به شمار می رود. ایو مونتا نیز به ستاره ی موسیقی هال تبدیل شده بود. آنها تا سال ۱۹۴۶ به همکاری با هم ادامه دادند و همان سال از هم جدا شدند.

 (ادامه دارد…)

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *