Header ad

مصاحبه ی جیمز ایلز با سالوادور دالی

IrvingPennSalvadorDaliNewYorkFebrua-403x500

مصاحبه ی جیمز ایلز با سالوادور دالی، نقاش مشهور سورئالیست اسپانیایی را می خوانید که در سال هایی دور به انجام رسیده است.

آیا هیچ وقت می خواستی که یک هنرمند باشی؟

در سن سه سالگی من می خواستم که یک زن آشپز باشم، و در هفت سالگی ناپلئون. بعد از رشد جاه طلبی، تنها می خواستم سالوادور دالی باشم و نه شخص دیگری، و هنوز که هنوز است دارم به هدفم نزدیک می شوم.

باید انتقادهای زیادی در این سال ها شنیده باشی.

من عاشق دشمنان باهوشم هستم؛ همانطور که از مدافعانم هنگامی که احمقانه از من دفاع می کنند بیزارم. بعضی از منتقدان معتقدند سورئالیسم بسیار ذهنی و بی ربط است. من کاملا مطلعم که دشمنانم، دوستانم و عموم مردم شکایت می کنند که مفهوم پدیداری نقاشی های مرا نمی فهمند. خب انها چطور می توانند نقاشی های مرا بفهمند وقتی که حتی خود من، خالقشان، آن ها را نمی فهمم؟

یعنی منظورت این است که کارت هیچ معنایی ندارد؟

واقعیت این است که خود من در عمل، مفهوم نقاشی هایم را نمی فهمم؛ ولی این به معنای بدون معنا بودن نقاشی هایم نیست. به عکس، معنای آن ها بسیار مرموز، پیچیده، منسجم و مبهم است که در ماورای تحلیل ساده ی تفکرات منطقی بشر قرار دارد.

احساست در مورد تاثیر گذاری بر روی هنرمندان دیگر چیست؟

عقاید و ایده ها برای نسخه برداری به وجود امده اند. من ایده ی کافی برای فروش دارم ولی ترجیح می دهم فکر کنم که خیلی از انها دزدیده شده اند. پس نیازی به استفاده از آن ها ندارم.

عجیب ترین کاری که تاکنون انجام داده ای چیست؟

هنرمندان با استعداد توانایی انجام وحشیانه ترین و بی نظم ترین چیزها را در قالب کلاسیک دارند. من انواع انها را آزمایش و تجربه کرده ام. حتی با تفنگ نقاشی کرده ام.

چه چیزی الهام بخش خلق اثر دیوانه واری مثل «تلفن خرچنگ» بود؟

یک هنرمند کسی نیست که از کسی یا چیزی الهام گرفته باشد. بلکه کسی است که فکر را به دیگران الهام و تزریق می کند. نمی فهمم چرا در یک رستوران، موقعی که من سفارش یک خرچنگ کباب شده می دهم، آن ها هیچ وقت خرچنگ را با تلفن پخته برای من نمی آورند.

من هم همینطور؛ راستی سبیل های جالب توجهی داری!

انتهای سبیل من رادار هوایی است که می توانم از طریق انها هر آنچه که قرار است در دنیا رخ دهد و هر آنچه که مردم فکر می کنند را در طول روز حدس بزنم.

مثل تو بودن چه ویژگی های خاصی دارد؟

هر روز صبح وقتی از خواب بیدار می شوم، دوباره مسرت عالی سالوادور دالی بودن را تجربه می کنم و در حالت شعف و خلسه از خودم می پرسم: «امروز سالوادور دالی چه خواهد کرد؟»

فیلمت، اون سیین اندلا، یک جنبش منحصر به فرد در هنر بود.

این فیلم تاثیری را که می خواستم را به جا گذاشت و همانطور که از قبل گفته بودم، مانند خنجری در پاریس فرو رفت. فیلم ما ده سال روش فکری کاذب و سبک هنری آوانگاردیسم (پیشرو و موجد) بعد از جنگ را نابود کرد.

و این همان هدفی است که در کارت داری؟

هنر اسلحه ی جنگی ای است که با میل شدید برتری و پیروزی علیه اصول و قواعد واقعیت درگیر جنگ شده است.

آیا تا به حال به طور و روشن به یک مسئله پاسخ داده ای؟

مهم این است که سردرگمی را بسط بدهیم؛ نه اینکه از بین ببریم. شما باید به طور برنامه ریزی شده ای سردرگمی را خلق کنید. این کار باعث می شود که قوه ی خلاقیت شما آزاد شود.

چه دنیای عجیبی است!

یک روزی به طور رسمی پذیرفته می شود که چیزی که ما به عنوان واقعیت پذیرفتیم، خیالی است و این از یک دنیا وهم هم بزرگ تر است.

چه توصیه ای برای هنرمندان تازه کار داری؟

اشتباه تقریبا همیشه در طبیعت مقدس وجود دارد. هرگز برای تصحیح کردن آنها تلاش نکنید. به عکس، آنها را بفهمید، بعد از آن برایتان ممکن خواهد شد که معقولانه توجیه کنید و آن ها را تعالی بخشید.

در کمتر از ده کلمه…

از کمال نهراسید؛ چرا که بشر هیچ وقت به آن دست نمی یابد.

خب این سورئال است؟

در مورد سورئالیسم می توانم بگویم که خود سورئالیست هستم.

و کلام اخر.

زندگی کوتاه تر از آنی است که همه ی آن را در یک گوشه، ناشناس بگذرانی.

 

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *